Energia elektryczna za darmo w naszym domu

2017-09-08

Instalacja PV - Koszty

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego ile nasz kosztuje go miesięcznie energia elektryczna. Niestety rachunki za prąd z roku na rok są coraz wyższe. A my żeby zmieścić się w budżecie domowych kosztów szukamy różnych rozwiązań. Gasimy światło, pozbywamy się urządzeń energochłonnych z naszego domu, zastępujemy je niby tymi bardziej energooszczędnymi. Ale jak wynika z praktyki niewiele to daje. I nagle … pomysły już się nam wyczerpały.

A gdyby tak mieć prąd za darmo ? Brzmi nieprawdopodobnie. A jednak taka opcja w niedługim czasie może być całkiem możliwa. Taką swobodę daje domowa instalacja ogniw fotowoltaicznych. Dzięki nowelizacjom ustaw dotyczących energii odnawialnej oraz wejściu w życie ustawy „Mały trójpak”, już wkrótce będziemy mogli instalować panele fotowoltaiczne na naszych dachach domów i czerpać z nich darmową energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna dla domku jednorodzinnego

Szacunkowo rodzina 4-5 osobowa w domku jednorodzinnym o pow. 150- 200 m kw. zużywa ok 3000 KWh energii elektrycznej w ciągu roku. Wychodzi to mniej więcej średnio 250 KWh miesięcznie. Biorąc po uwagę, że latem i wiosną możemy mniej zużywać prądu, a więcej w okresie jesienno- zimowym, te wartości będą odpowiednio mniejsze lub większe w skali miesiąca.Takie zapotrzebowanie energetyczne spokojnie zaspokoi instalacja ogniw o mocy 3 KW.

Koszty instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 KW

Koszty Instalacji PV 3kW

Rozważając zakup i instalacje ogniw fotowoltaicznych pierwszym krokiem jest analiza finansowa. Czyli ile nas to będzie kosztowało. Dzięki programowi Prosument będziemy mogli otrzymać dofinansowanie do przydomowych mikroinstalacji ogniw PV do mocy 40 KW.

Na kompletną instalację fotowoltaiczną składają się następujące elementy: panele fotowoltaiczne, inwerter, system mocowania, zabezpieczenia i przewody, a także koszty montażu i konfiguracji. W zależności od wielkości inwestycji, koszt poszczególnych elementów będzie stanowił inny procent całości inwestycji. Głównym kosztem są moduły PV ( czyli same panele). Procentowo ich cena pochłania od 38%- do 50% całej inwestycji. Im większa instalacja tym wyższy procentowy udział paneli w koszcie finalnym. Przy instalacji 3 KW panele stanowić będą ok. 50 % inwestycji.

Całkowity koszt instalacji PV o mocy 3KW

  • Moduły PV: 11550 zł (48% całkowitego kosztu),
  • Inwerter fotowoltaiczny: 5200 zł (21% całkowitego kosztu),
  • System mocowania: 1715 zł (7% całkowitego kosztu),
  • Zabezpieczenia i przewody: 2100 zł (9% całkowitego kosztu),
  • Montaż i konfiguracja: 3750 zł (15% całkowitego kosztu),

© 2021. FotowoltaikawPraktyce.pl